Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kalatea (Calathea) - Marantovité

První kalateu jsem mamce koupila před pár lety k narozeninám místo řezané kytky. Květince se dařilo, tak jsme pořídili další a další. Některé mamka dostala a pár si jich koupila sama, protože těmhle rostlinkám se nedá odolat.

Máme je v klasickém, panelákovém bytě, kde je v zimě od topení docela suchý vzduch a ještě ke všemu naši kouří, a i tohle kalatea vydrží.

Zálivka je vhodná odstátou vodou podle potřeby, tak aby substrát nikdy úplně nevyschl. Jednou za 14 dní zaléváme hnojivem pro pokojové rostliny. Stanoviště upřednostňují blíže k oknu, ale né přímé slunce.

Ob dva dny je dobré rostliny rosit postřikovačem.

Každé jaro je přesazujeme do substrátu pro pokojové rostliny s trochou rašeliny. Rozesazujeme nové odnože. Během léta přiroste ke každé rostlině jedna až dvě sazenice, které jsou další jaro připravené k oddělení.

Jediným úskalím je napadení rostlin sviluškou, která se o slovo přihlásí při příliš nízké vzdušné vlhkosti. Poznáme to podle toho, že rostlina začne být "smutná", svěsí listy, ztratí barvu a začne od špiček osychat. Obranou je postříkání celé rostliny přípravkem proti sviluškám a osvědčilo se nám také otření listů z obou stran kulatým vatovým polštářkem na odličování namočeným v postřiku.

A zde je přehlídka našich zelených krasavic. Druhovým určením si nejsem jistá, určovala jsem je podle internetu a atlasu.

Calathea veitchianaObrazek

 

Ctenanthe burle-marxii "Amagris"Obrazek

 

Ctenanthe burle-marxiiObrazek

  

Calathea rufibarbaObrazek

 

Calathea zebrinaObrazek

 

Calathea macoyanaObrazek

 

Calathea ornata a moje maličkost :-)Obrazek

 

Obrazek

Calathea orbifoliaObrazek

 

Calathea lancifoliaObrazek

Obrazek

 

Calathea rosea pictaObrazek

 

 

Calathea triostarObrazek

Tuhle chudinku jsem zachránila z květinovky, kde byla olezlásviluškou a celá oschlá. Doma už jí vyrazilo několik nových listů.Obrazek

 

Calathea crocata - nádherně kvetla, ale už je poObrazek