Achatina reticulata, iredalei, fulica
Achatiny - oblovky má doma spousta dětí a někdy podlehnou i dospělí a pořídí si pár kousků těchto slizkých přátel. K chovu potřebujeme prostorné terárium, vhodnou podestýlku v přiměřené vrstvě, dostatek potravy a vápníku pro stavbu ulity. Jako podklad můžeme použít zahradní zeminu nebo lignocel v takovém množství, aby se šneci mohli podle potřeby zahrabat (nedělají to jen proto, aby nás rozčílili, ale chrání se tak před vyschnutím, nebo při zavíčkovávání za nízkých teplot a v neposlední řadě do země kladou vajíčka). Já jim do terárka dávám ještě mech z lesa, je to pěkné a také to pomáhá udržovat vlhkost. Jako potravu jim můžeme předkládat nejrůznější druhy zeleniny a ovoce (nejraději mívají všichni okurky, hlávkový salát a pak mrkev), nepohrdnou ani namočenými ovesnými vločkami, těstovinami a rýží. Nezbytnou součástí jídelníčku je materiál pro stavbu ulity (sépiová kost nebo namleté sušené slepičí skořápky). Stačí, aby k němu neměli pár dní přístup a začnou si zevnitř odkousávat ulitu na okraji, který přirůstá, a vytvoří se jim nepěkné hrboly a jizvy na ulitě, které jim zůstanou po celý život. Když už jsem se zmínila o celém životě, mým achatinám jsou tři roky, ale můžou se dožít v průměru něco kolem 6ti let (co vím chovatelé je mívají 3-4 roky). A za tu dobu nakladou spousty vajíček, v jedné snůšce jich bývá okolo 200. A. iredalei je živorodá a mívá 30-40mláďat v jednom "vrhu".
Kdo by odolal tomuhle kukuči :-)
Vlevo tříletý dospělec A. reticulata, vpravo jeho potomci z prosince 2007 a uprostřed A. fulica
A. reticulata - poznávací znamení žlutá noha a tmavá hlava se středovým pruhem
Skupinové terárium s A. reticulata, A. fulica a A. iredalei
Ulita dosahuje přes 15cm a noha přes 25cm
Pohlavní aktivita nastupuje u šnečků rúzných druhů v různém věku. Většinou, když dosahnou zhruba 80% vzrůstu dospělců, ale to je jen orientační, jelikož při špatné výživě jsou achatiny obecně menšího vzrůstu. První snůšky přicházejí většinou na jaře. Koncenm dubna se mi vykladlo 5 šneků z 8 (A. reticulata). Ale i během roku můžeme očekávat nadílku vajíček, která připomínají malé bílé fazolky.
Výrůsrtek na pravé straně hlavy je pářicí orgán
Toto není páření, toho nahoře jen zajímá, co ten druhý baští :-)
A. fulica - tři roky stará, typická hnědá noha
A. iredalei - změny na ulitě i přesto, že měla přístup ke skořápkám, na vině byla nejspíš nevyhovující vlhkost
Valná hromada po koupání - jednou za čas je dobré oblovkám omýt ulity vlažnou vodou, aby se na nich nedržely nečistoty a příliš nemnožily bakterie
Jeden den staré A. iredalei
Pár postřehů na závěr: chov je možný i v plastových boxech s otvory na větrání, osvědčily se mi při karanténě neduživých jedinců. Dobrá kontrola a čistitelnost.
Podestýlka není nutná, pokud je zachována dostatečná vlhkost, ta se pozná tak, že jsou večer šneci aktivní a nezavíčkovávají se.
Achatiny rády pijí, je dobré dát jim mělkou misku s vodou a denně ji čistit a dolívat.
Vodu miluje - ale pozor na chlorovanou, ta musí být odstátá